7
Entertainment Sat, 4 Jun 2011

Click to read all about coronavirus →

High School Honors set for August 19

The recent release of nominations for the first-ever High School Honors, an awards program that celebrates talent and excellent demeanor in Senior High Schools, has generated a lot of excitement among nominees and students from the various schools. The nominations were released just when finals year student had graduated and the main ceremony will be held at the National Theatre on August 19.

The nominations cut across extracurricular activities such as music, dance, sports, etc. An independent selection committee spent weeks deliberating on who really makes the list and to make the nominations more student-involved, student spies went to various schools to look out for eligible nominees. . Achimota School and Pope John Senior High topped with 8 nominations each while St. Roses’ Girls School, Accra Academy and Aburi Girls’ School followed with 7 nominations each.

According to Fountain House Media, organizers of the event, there will be a sizzling lineup of activities preceding the main event, including radio and television interviews, nominees’ party, school tours etc.

Here is a fiull list of nominations. For instructions on voting, visit www.highschoolhonorsghana.com

Sports Person Of The Year

Thelma Mensah – St. Roses

Laamia Saadu – St. Louis

Rolland Folley - Achimota

Gerald Korankye – St. John’s Grammar

Gifty Nyarko – Wesley Girl’s

Benite Marfo – Accra Girl’s

Abdul Karimu – Pope John

Eric Owusu – Great Lamptey Mills

Sports School Of The Year

Great Lamptey Mills

Achimota School

Sacred Heart Senior High

Prempeh College

Koforidua Sec. Tech

Yaa Asantewaa Girl’s

Labone Senior High

Armed Forces Senior High

Best Male Dancer

Kofi Boateng (Tomtom) – Pope John

Lloyd Konadu – Presec Legon

Ishmael Thompson (Benzee) – Accra Academy

Samuel Tawiah (Bekhe) – Okuapeman

Collins Nartey (Aroma) – Koforidua Sec Tech.

Julius Sedamini(Factor) – St. Paul’s

David Appiah (Gasconi) – Christain Ips

Daniel Koomson Djan (Disease) – Swedru Senior High

Best Female Dancer

Akosua Broni – Holy Child School

Eva Adjei Tsei – St. Roses Senior High

Yvette Akakpo – Krobo Girl’s

Charity Boateng – Accra Girl’s

Emefa Agbeli Wotortsi – Akosombo International School

Elsie Akadua – St. Mary’s

Clever Cedeku – Aburi Girl’s

Jessica Larnyoh – Oda Senior High

Best Male Vocalist

Ebo Bartels - Mfantsipim

Christopher Duke Brown – Presec Legon

Yaw Larbi – Ghana National College

Nelson Tetteh – St. Thomas Aquinas

Dwamena Eduado – Accra Academy

William John Richter – Pope John

Promise Newman – Nungua Senior High

Nathaniel Addae – Ofori Panin Senior High

Best Female Vocalist

Betty Love Lutterolt – Accra Girl’s

Rainer Juati – Aburi Girl’s

Jessica Sugru Ali – Holy Child

Naomi Bruham – Achimota School

Rady Ababio – John Teye Memorial School

Patrine Dugpatey – St. Roses

Sylvia Kpoi – St. Margeret Mary

Pamela Martinson – Okuapeman

Best Male Entertainment Prefect

Carl Sackey – Accra Academy

Cabral Dumba – St. Peter’s

Kofi Appiah (Biggie) – Akosombo Int. School

Derrick Adepena – Bishop Herman College

Yayra Tetteh – Koforidua Sec. Tech

Darkwa Francis (Asaawa) – Anum Presby

Barsby Opoku Agyemang - Aggrey Memorial

Vasly Brown - Galaxy International School

Best Female Entertainment Prefect

Clara Aban – Holy Child School

Lisa Otis – Accra High School

Nana Afua – Achimota School

Sarah Danqua – Ghanata

Setor Norgbe – Ola Girl’s

Suaba Ayelgum – St. Mary’s

Moli Chocho Mills – Mfantsiman Girl’s

Lydia Asiedu - Galaxy International School

Most Popular (Male)

Jesse Yalley – Mfanstipim

James Papa Nii Smith (Westcoast)

Leeroy Pappoe – Accra Academy

Sletch Ahmed – G.S.T.S.

Ian Okyere – Pope John

Yaw Yeboah Nyamekye – Tema Senior High

Issaka Grant – St. Thomas Aquinas

Jacob Tamakloe (Arrested) – St. Peter’s

Most Popular (Female)

Serwaa Akoto – Mfanstiman Girl’s

Penelop Lutterott – St. Roses

Evelyn Mutinta – Yaa Asantewaa

Zara Mould – Holy Child

Zubie Abdul Raham – Wesley Girl’s

Fati Banda – Krobo Girl’s

Jackline Sackeyfio (Wadosty) – Ofori Panin

Adwoa Konadu (Lola) – Aburi Girl’s

Best Music Group

Party Riders – Prempeh Colleg

Dreamholix – Temasco

2xg’s – Mfanstipim School

Tom & Jerry – Attc

Playground – Achimota

Scientifics – Accra Academy

Ig – Pope John

Green Yankees – Akwamuman

Best Dance Group

Pink Swagger – Aburi Girl’s

Boggie Links – Accra Academy

It Takes Two – Adisco

Dynamite – Wesley Girl’s

Krime Ministers – Ola Girl’s

Sugitives – St. Mary’s

Snow Fields – St. John’s Grammar

Gentals – Bishop Herman

Most Fashionable (Male)

Most Fashionable (Male)

Onasis Gaisie – Mfanstipim Boys

Gerald Abbey – Suhum Sec. Tech.

Ekow Peter Otabil (Pyper)– Presec Legon

David Baba Dordzi – Pope John

Louis Sathmo Atongo – St. Thomas Aquinas

Sweetness Johnson Jnr. – Temasco

Richmond Amoako Gyasi – Okuapeman

Reindorf Tetteh – St. Augustines

Most Fashionable (Female)

Nicole Wollams – Achimota School

Samera Muddy – Ola Girl’s

Seruza Imoro – Accra Girl’s

Thelma Archampong – St. Mary’s

Jamila Usman – Aburi Girl’s

Thabita Atiemo – Holy Child

Wed Amartey – Archbishop Poter Girl’s

Maame Anima – St. Roses

Best Male Rapper

Augustine Bukari (Drilix) – Pope John

Henry Owusu (Scripture) – West African Senior High

Nana Kojo Agyare (Killmatic) – St. John’s Grammar

Douglas Appiah (Dzzi) – Suhum Sec. Tech

Fathiu Gibrill (Mushroom) – Ghana Lebanon School

Richard Asante (Strict) – Adisadel College

Emmanuel Owusu Addo(X-Periment) – Ada Senior High

James Boateng (Job) – Achimota School

Best Female Rapper

Naomi Dei Amponsah – Accra Girl’s

Priscilla Koomson – Ghana National College

Gloria Ukata – Tema Senior High

Ivy Adams – Action Senior High

Gloria Boakye – Nifa Senior High

Abbey Gloria – Swedru Senior High

Georgette Achiaa – Kumasi Girl’s

Karen Agu Chelsea – Anum Presby

Most Disciplined Gentleman

Kenneth Baaku – St. Peter’s

Kanco Samuel – Adisadel College

Patrick Fynn – Tema Senior High

Terrick Yamak – Presec Legon

Benjamin Inkoom – Suhum Sec Tech

Humphery Botwe – St. Thomas Aquinas

Edwin Elikem – St. Augustines

Stanley Amartey-Fio – Achimota School

Most Disciplined Lady

Floret Owusu – Wesley Girl’s

Duchess Mettle – Holy Child

Nadia Armah – St. Mary’s

Jerget Baidoo – Archbishop Poter Girl’s

Dorsia Boakye – St. Roses

Ama Frema Frimpong – Tema Senior High

Benedicta Mireku – Aburi Girl’s

Mariama Musa - Galaxy International School

Best School Alliance

Adisadel College & Mfanstiman Girl’s (Santamoga)

Pope John & Krobo Girl’s (Pojokro)

Accra Academy & St. Mary’s (Acasma)

St. Thomas Aquinas & Accra Girl’s (Staaga)

St. Peter’s & St. Roses (Sperosa)

Prempeh College & Yaa Asantewaa

St. John’s & Archbishop Poter Girl’s

Presec & Aburi Girls

Source: ameyaw debrah/ www.ameyawdebrah.com

Send your news stories to and via WhatsApp on +233 55 2699 625.