0
Politics Sat, 20 Jun 2020

Click for Market Deals →

NPP Decides: Overview of the primaries

The NPP on Saturday, September 28, 2019, parliamentary primaries in 104 orphan constituencies

Termed “orphan constituencies”, these are areas where the party lost the 2016 Parliamentary Elections to the opposition National Democratic Congress (NDC) and therefore has no sitting Members of Parliament on the party’s side in Parliament.

In all there are a total of 106 “orphan constituencies” for the NPP, Two ‘orphans ’was on hold.

Out of 275 Parliamentary (Constituencies) Seats.

New Patriotic Party: 169

Orphan Constituencies (NDC): 106

SUMMARIES of the Seats before creation of the new regions

1. GAR: 34

NPP: 21 – NDC 13

2. ER: 33

NPP: 28 – NDC 5

3. WR: 26

NPP: 16 – NDC 10

4. CER: 23

NPP: 19 – NDC 4

5. ASR: 47

NPP: 44 – NDC 3

6. NR: 31

NPP: 13 – NDC 18

7. UER: 15

NPP: 3 – NDC 12

8. UWR: 11

NPP: 5 – NDC 6

9. BAR: 29

NPP: 20 – NDC 9

10. VR: 26

NPP: 1 – NDC 25

The NPP today is holding primaries in 169 constituencies where it has incumbent MPs and Krachi West Constituency in the Oti Region, where it has no MP.

67 people going unopposed.

The unopposed candidates are mainly within the Ashanti and Eastern regions, the strongholds of the party.

The Ashanti Region has 16 contestants who will contest unchallenged while the Eastern has 12.

Greater Accra – 7 ; Ahafo – 2; Bono – 5; Bono East – 2; Central – 7; North East – 0; Northern- 3; Oti-1; Savanna-1; Upper East-1; Upper West-1; Western- 6; Western North – 2.

A total of 42 of the unopposed aspirants are ministers and deputy ministers. One aspirant is a non-MP, and four of the NPP’s leadership in parliament are sole contestants. The rest are sitting MPs.

Mr Iddi Ziblim who is the incumbent and Osman Mahama, withdrew from the parliamentary contest to allow the Chief Executive of the National Petroleum Authority (NPA), Mr Alhassan Tampuli, to go unopposed in Gushegu.

Tampuli was selected after extensive consultation with relevant stakeholders in line with Article 12 of the party’s constitution, the NPP

In Dormaa Central, Dr Yao Yeboah discontinued his interest in challenging Minister of Health, Kweku Agyeman Manu, for the slot.

The minister is recuperating from the dreaded coronavirus, the same infection he has been leading the country to contain as cases surge close to 13,000.

Dormaa Central and Gushegu will, therefore, hold their primary together with the others on Saturday, June 27, 2020.

Hotspots

In all 26 hotspots across 10 regions has been identified. This can be attributed to the aspirants’ stature in politics, their influence in the constituencies and ability to mobilise, among other factors.

Overall, 73 candidates are contesting in those

The 26 Hotspots constituencies are;

Ashanti Region

Adansi Asokwa,

Asante Akim North,

Asante Akim South,

Asante Akim Central,

Bantama

Manhyia North,

Bono Region.

Berekum East

Sunyani East,

Central Region

Asikuma Odoben Brakwa

Eastern Region

Akim Oda,

Akwatia,

New Juaben South

Nkawkaw

Greater Accra Region

Adentan

Dome Kwabenya

Okaikwei South

Tema West

Northern Region

Yendi

Nanton

Upper East

Navrongo Central

Upper West Region

Lawra

Western Region

Effia

Ahanta West

Kwesimintsim

Shama

Western North Region

Bibiani-Ahwiaso-Bekwai

The party is also expected to endorse President Nana Akufo-Addo as flagbearer and Vice President Dr Mahamudu Bawumia as running mate for the duo to seek another four-year term on 27 June.

This will take place at a National Council meeting in Accra.

List of aspirants unopposed

1. Tano South – Sekyere Benjamin Yeboah [MP]

2. Tano North – Freda Prempeh [MP and Deputy Minister of Gender, Children and Social Protection]

3. Afigya Kwabre South – William Owuraku Aidoo [MP and Deputy Minister of Energy in charge of Power]

4. Afigya Sekyere East – Mavis Nkansah – Boadu [MP]

5. Ahafo Ano North – Suleman Adamu Sanid [MP]

6. Ahafo Ano South East – Francis Manu – Adabor [MP]

7. Ahafo Ano South West – Johnson Kwaku Adu [MP]

8. Asokwa – Patricia Appiagyei [MP and Deputy Minister of Environment, Science, Technology and Innovation]

9. Atwima Mponua – Isaac Kwame Asiamah [MP and Minister of Sports]

10. Atwima Nwabiagya South – Emmanuel Agyei Anhwere [MP]

11. Bekwai – Joseph Osei – Owusu [MP and First Deputy Speaker]

12. Bosomtwe – Dr Yaw Osei Adutwum [MP and Deputy Minister of Education]

13. Fomena – Philip Ofori – Asante [Non-MP, Businessman/Banker]

14. Kwabre East – Francisca Oteng Mensah [MP]

15. Manhyia South – Matthew Opoku Prempeh [MP and Minister of Education]

16. New Edubiase – George Boahen Oduro [MP and Deputy Minister of Agriculture in charge of Horticulture]

17. Offinso North – Ntim Augustine Collins [MP and Deputy and Deputy Minister of Local Government

18. Suame – Osei Kyei – Mensah-Bonsu [MP, Majority Leader, and Minister for Parliamentary Affairs]

19. Berekum West – Kwaku Agyenim-Boateng [MP and Deputy Minister of Railways]

20. Dormaa West – Ali Maiga Halidu [MP]

21. Jaman North – Siaka Stevens [MP and Deputy Regional Minister for Bono]

22. Sunyani West – Ignatius Baffour Awuah [MP and Minister of Employment and Labour Relations]

23. Techiman South – Martin Adjei-Mensah Korsah [Deputy Minister for Regional Reorganisation and Development]

24. Atebubu – Amanten – Kofi Amoakohene [MP and Minister for Bono East]

25. Assin Central – Ken Ohene Agyapong [MP]

26. Assin South – John Ntim Fordjuor [MP]

27. Awutu Senya East – Mavis Hawa Koomson [MP and Minister for Special Development Initiatives]

28. Effutu – Alexander Kwamena Afenyo-Markin [MP]

29. Ekumfi – Francis Kingsley Ato Cudjoe [MP and Deputy Minister for Fisheries and Aquaculture]

30. Gomoa Central – Naana Eyiah [MP and Deputy Minister for Lands and Natural Resources]

31. Gomoa East – Kojo Asemanyi [MP]

32. Abetifi – Bryan Acheampong [MP and Minister of State at the Ministry of Interior]

33. Abirem – Osei Frimpong John [MP]

34. Abuakwa South – Samuel Atta Akyea [MP and Minister of Works and Housing]

35. Akim Swedru – Kennedy Osei Nyarko [MP and Deputy Minister for Agriculture in charge of Perennial Crops]

36. Akuapem North – Asiamah – Adjei Nana Dokua [MP and Deputy Minister of Information]

37. Asene Akroso Manso – George Aboagye [MP]

38. Atiwa East – Abena Osei – Asare [MP and Deputy Minister of Finance]

39. Atiwa West – Kwasi Amoako – Attah [MP, and Minister of Roads and Highways]

40. Fanteakwa North – Kwabena Amankwa Asiamah [MP]

41. Okere – Daniel Botwe [MP, and Minister of Regional Reorganisation and Development]

42. Ofoase-Ayerebi – Kojo Oppong Nkrumah [MP and Minister of Information]

43. Upper Manya Krobo – Joseph Tetteh [MP and Deputy Minister for the Eastern Region]

44. Ablekuma West – Ursula G. Owusu – Ekuful [MP and Minister of Communication]

45. Ayawaso Central – Henry Quartey [MP and Deputy Minister of National Security]

46. Ledzokuku – Bernard Okoe Boye [MP and Deputy Minister of Health]

47. Madina – Abu -Bakar Saddique Boniface [MP and the Minister of State at the Office of the Vice President]

48. Okaikwei Central – Patrick Yaw Boamah [MP and Deputy Minister of Sanitation and Water Resources]

49. Trobu – Moses Anim [MP and Second Deputy Majority Whip]

50. Weija – Gbawe – Tina Gifty Naa Ayeley Mensah [MP and Deputy Minister of Health]

51. Bimbilla – Nitiwul Bingab Aduna Dominic [MP and Minister of Defence]

52. Kpandai – Matthew Nyindam [MP and First Deputy Majority Whip]

53. Sevelugu – Muhamed Abdul – Samed Gunu [MP]

54. Krachi East – Michael Yaw Gyato [MP and Deputy Minister of Sanitation and Water Resources]

55. Salaga South – Salifu Adam Braimah [MP]

56. Tempane – Joseph Dindiok Kpemka [MP and Deputy Attorney General and Minister for Justice]

57. Nandom – Ambrose Dery [MP and Minister for the Interior]

58. Sekondi – Andrew Kofi Egyapa Mercer [MP]

59. Essikado Ketan – Joe Ghartey [Minister of Railways Development]

60. Tarkwa Nsuaem – George Mireku Duker [MP]

61. Jomoro – Paul Essien [MP and Deputy Minister For Chieftaincy And Religious Affairs]

62. Evalue Ajomoro – Catherine Abelema Afeku [MP and Minister of State at the Presidency]

63. Prestea Huni – Valley – Barbara Oteng – Gyasi [MP and Minister of Tourism]

64. Sefwi Wiawso – Kwaku Afriyie [MP and Minister of State in Charge of State Interest and Governance Authority]

65. Sefwi Akontombra – Djornobuah Alex Tetteh [MP and Deputy Minister for Western North]

Source: Happy 98.9FM

Disclaimer

GhanaWeb is not responsible for the reportage or opinions of contributors published on the website. Read our disclaimer.

Send your news stories to and via WhatsApp on +233 55 2699 625.

Join our Newsletter

Related Articles: